تاریخچه شرکت بنتلی نوادا Bently Nevada

گروه آموزشی مرتبط:

شرکت بنتلی نوادا توسط Donald E. Bently  تاسیس گردید . بنتلی در سال 1950 دانشجوی کارشناسی ارشد برق بود و در یک شرکت هوا فضا مشغول به کار بوده  که وظیفه ان کار  بر روی سیستم کنترل هواپیما بوده است.

موسس شرکت بنتلی نوادا

در ان زمان سیستمها عمدتا هیدرولیکی و مکانیکی بودند و به تازگی شرکتها از سنسورهای الکترونیکی برا جایگزین کردن سیستمهای هیدرولیکی استفاده می کردند.

در این زمان بنتلی با سنسورهای جریان گردابی ونحوه کار این سنسورها آشنا گردید.

در سال 1956 بنتلی شرکت خود را در کاراجش در شهر برکلی کالیفرنیا تاسیس کرد و هر چند سازنده اصلی سنسورهای جریان گردابی (EDDY CURRENT) شرکت دیگری بود ( در سال 1958 سنسورهای جریان گردابی برای جایگزینی سوئیچ های مکانیکی توسط شرکت Pepperl + Fuchs ابداع گردید) ولی او اولین کسی بود که این سنسورها را ترازیستوری نمود و ان را تجاری کرد.

این شرکت در اکتبر سال 1961 به شهر کوچک میندن نودا نقل مکان نمود و به عنوان شرکت بنتلی نوادا ( BENTLY NEVADA ) شروع به کار نمود که تا کنون ادامه دارد.

ساختمان شرکت بنتلی نوادا bently nevada

در اوایل شرکت بنتلی نودا سنسورهای جریان گردابی را در آزمایشگاهها مورد استفاده قرار می داد و از این سنسورها در صنعت استفاده نمی گردید و اغلب به عنوان یک رفرنس الکترونیکی استفاده می شد.

از جمله استفاده این سنسورها در ازمایشگاها اندازه گیری فاصله بسیار کمه بین نوک سنسور و یک سطح رسانا مانند یک دیسک فلزی بود.

در اوایل سال 1960 سازندگان توربو ماشین ها از این نوع سنسور برای اندازه گیر لرزش استفاده نمودند و توانستند به صورت مستقیم و آنلاین لرزش یه شفت دوار را مشاهده نمایند.

قبل از معرفی به اصطلاح Bently Neavada Probe  لرزش شفت به صورت غیر مستقیم و اندازه گیری لرزش پوسته توربو ماشین اندازه گیری می شد.

با توجه به اینکه در ماشینهایی که از یاتاقانهای ژورنال استفاده می کنند ارتعاش شفت بخاطر فیلم روغنی که وجود دارد به درستی به پوسته منتقل نمیشود لذا این سنسور به سرعت به عنوان اندازه گیری ارتعاش شفت مطرح و مورد استفاده در انواع توربینها ٬ موتورهای  الکتریکی٬  ژنراتورها و دیگر تجهیزات دوار با توان 1000 اسب بخار قرار گرفت.

توربین

در ابتده شرکت بنتلی نوادا فقط فروشنده این نوع از سنسورها بود و با این حال تقاضای زیادی برای سیستمهای کنترل و نظارتی نیز وجود داشت به همین دلیل این شرکت در سال 1967 اولین سری از مانیتورهای لرزش را که به سری 5000 معروف می باشد روانه بازرا نمود که با استقبال بسیار زیادی مواجه گردید.

سیستم مانیتورینگ لرزش 7200 بنتلی نوادا

شرکت بنتلی نوادا در فوریه سال 2002 به شرکت جنرال الکتریک فروخته شده و از آن سال تا کنون به عنوان زیر مجموعه شرکت جنرال الکتریک با همان برند مطرح بنتلی نوادا Bently Nevada   فعالیت می نماید.

بنیانگدار شرکت بنتلی نودا ٬ Donald E. Bently٬ در تاریخ 1 اکتبر 2012 در سن 88 سالگی بدرود حیات نمود.

 

نویسنده: جناب آقای مهندس شاملو ( مهندس ارشد ارتعاشات شرکت یکان تجهیز )